999 TL ve üzeri ödemelerde KARGO BEDAVA!
TESLİMAT BİLGİLERİ

Ürününüz {{teminsuresi}} gün içerisinde kargoya teslim edilir. Teslimat süresi bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterir.

ORİJİNAL ÜRÜN

Satışını yaptığımız tüm ürünlerimiz orijinaldir.

GÜNCEL STOK

Tüm sevkiyatlarımız depomuzdan yapılmaktadır.

32,4
34,75

Bora 517 MA Dost (Mikarta - N690) Bıçak

Fiyat:
3.855,70 TL
Havale / EFT:
3.662,92 TL
Kredi Kartı Tek Çekim:
3.662,92 TL
372,72 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Survivor’ı anlatırken, ‘‘İnsanın ilk aletlerinden ve temeli bıçak olan kesici-deliciler, medeniyeti kurmaya yardımcı olurken yine medeniyetle birlikte gelişti ve çeşitlendi. Günümüzde -elbette modern çağın nimetleriyle (çelik, sap, montaj teknikleri, ölçüm vb.)- her işte kullanılabilecek temel bir bıçağa dönüş arayışının ürünü olarak bushcraft bıçaklar popülerleşti.’’ denilmişti. 517 M ve 518 M, bu kavram içine neler, nasıl sığdırılabilir? arayışının ürünleridir.
Aslında işlevselliğin şekillendirdiği, uluslararası kabul görmüş, belli bir form bulunmaktadır. Yine de çizgilerde milimetrik oynamaların bile çok şeyi değiştireceği unutulmadan belirtilmelidir ki, ‘‘malzeme seçimi’’ esas önemli unsur hâline gelmektedir.
Bu anlamda ister istemez sonuçlanmamış bir tartışmaya taraf olunacaktır. Bilindiği üzere, ‘‘bushcraft’’ içinde nostalji barındırmaktadır. Bıçağın hem çizgileri hem malzeme seçimiyle daha doğal ve daha ilkel konseptin içinde yer alması gerektiğini savunanlar bulunmaktadır. Dahası, neyin doğal ve ilkel olduğu da su götürür bir tartışmadır. Hem böyle bir kategori oluşturulsa, bunda mutabık kalınsa bile, sonuçta yapılacak tercihler topyekûn bir avantaj anlamına gelmeyecektir. Malzemelerin birbirine galebe çalan yönleri bulunmaktadır.
Bu modeli belirlerken, köklü bir bıçak üreticisi olarak yukarıda sayılanları dikkate aldık. Genel toplamda ve birbirine uyumda en iyiyi aradık. Bıçağın, bushcraft ruhundan asla uzaklaşmayan fakat kullanıcı dostu ve işlevsel bir model olmasını hedefledik. Bıçağın kendisinin macera olmasını istemedik. Belirtilmelidir ki, sizinle maceraya çıkacak bir modeldir bu. Adına ‘‘Dost’’ dedik.
Spesifik bıçak kullanım alanlarının tek bıçakta toplanması bir yana, yeri geldiğinde diğer vurucu-kesici (çekiç-balta) aletlerin görevini yapabilecek; kesme-yontma-dilimleme-saplama-parçalama gibi işlevleri etten oduna ve hatta daha zorlu malzemelere kadar gerçekleştirebilecek bir optimizasyon ürünü ortaya koymakla birlikte, sizin de tercih şansınız olsun istedik. Dost’u, birbirine göre avantaj ve dezavantajları bulunan iki farklı ağız açımı ile ürettik. Her ikisine de 4116 ve N690 çelik seçeneği ekledik. Daha çok hangi amaçlar için kullanacağınıza göre tercihte bulunabilirsiniz.
Bu seçenek tam düz (full flat) ağız açımına sahiptir ve namlusu uca doğru incelen yapıdadır. Diğer seçenekten (Scandi) daha hafiftir, daha kolay saplanabilmektedir, daha ince ve hassas kesimler yapabilmektedir. 
Çoklu işler için tatmin edici ebatlarda bir bıçaktır. Teorik olarak clip point (sivri uçlu) olmakla birlikte, uç noktasının sırta yakınlığı ve ucu sırtla birleştiren doğrunun açısı nedeniyle ‘‘sınırda’’ kabul edilmelidir. Yani bıçak için, ucu zayıflatmadan belirginleştirecek son noktayı yansıtmaktadır denilebilir. Böylelikle, uç zayıflatılmadan sivri kılınmış, darbeli kullanımlarda işlevsel düzlük elde edilmiş ve tabii ki estetiğe katkı sunulmuştur. Çelik tercihi, çok zor bilenmeyen, uzun süre keskinliğini koruyan ve az bakım gerektiren özellikleriyle paslanmazdan yana kullanılmıştır. N690 çelik seçeneğinin ısıl işlemi üretici firma tarafından yapılmıştır. 
Bıçak, sap kısmı namludan ayıran koruyucu tırnağa (quillon) sahiptir. Sapa göre yüksek kalan ağız başlangıç çizgisi (plunge line) ile tırnağın bileşkesi, alışılanın dışında (kıvrımı içe dönmeyen) bir choil (geniş anlamıyla, bıçağın ön kenarında, keskin kenar ile sap arasında kalan kısım) oluşturmakta ve işaret parmağı için ergonomik bir yuva teşkil etmektedir. Dolayısıyla, namlu ile sap arasında oldukça geniş ve sağlam bir tıraşlanmamış bölge (ricasso) bulunmaktadır. Söz konusu bölümün sırt kısmında, sap hizasından başlayarak yukarıya doğru yaklaşık 3 cm kadar devam eden, balçağa yakın yerde gövde arkasındaki kavramaya yardımcı çentikler yer almaktadır. Böylelikle, özellikle ince kesimleri baş ve belki işaret parmağınızla desteklemeniz kolaylaştırılmıştır.
Bıçağın sap malzemesi olarak siyah-gri renkli ve kendinden astarlı (kırmızı), keten mikarta (linen micarta) kullanılmıştır. Hoş dokunuşlu ve güzel görünüşlü bu yüksek yoğunluklu malzeme, asıl olarak sağlamlık ve rutubet başta olmak üzere çevresel koşullara karşı dayanıklılık sunmaktadır. Bağlantı elemanları siyah (N690 seçeneğinde, karartılmış paslanmaz çeliktendir) renktedir. Sapın dip kısmına, estetik ve konforu bozmadan dayanıklılığı artırmak üzere, epoksili gizli perçin eklenmiştir.
Ortasında her iki yöne doğru hafif bombelenen ergonomik sap, bıçağın elden kaçmamasına yönelik kıvrımlar barındırmaktadır. Eli rahatsız etmemesi için kenarları yuvarlatılan sap malzemesi, döndürme hareketlerine destek verecek yüzeye sahiptir. Mikarta sapın her iki tarafında yer alan karşılıklı yuvarlak çukurlar, parmaklar arasında kıstırılarak, bıçağın elden kaçmadan çevrilebilmesini kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda bu çukurlar, yay matkabı (bow drill) yöntemiyle ateş yakılırken, döndürülen çubukları desteklemeye yarayan yuvalar olarak kullanılabilmektedir.
İlk bağlantı elemanı üzerinden başlayan, balçak kısmının her iki yanı üzerinde bulunan ve elle yapılan damalı gravür bu bıçağın alametifarikasıdır. Üzerine başparmağınızı koyduğunuzda herhangi yöne kaymayı engellediğini hissedeceksiniz. Bushcraft ruhunu yansıtan bu gravürün kavrayışınıza vereceği desteğe şaşıracaksınız.
Bıçak, tokmak olarak kullanabileceğiniz, sert cisimleri parçalayabileceğiniz uzatılmış kuyruğa (extended tang) sahiptir. Söz konusu kısım üzerinde kordon deliği, bu kısmın arkasında ise bıçağın elden kaymasını durduracak ve ateş başlatıcı çubuk kullanmaya uygun nitelikte bir dizi çentik bulunmaktadır. Uzatılmış kuyruğun sonu, bıçağı yerinden kaldırmadan yuvarlayarak ezme hareketlerine uygun tasarlanmıştır.
Dost, yüksek kalitede ve siyah renkli vaketa deri kılıfı ile verilmektedir. Bıçağın, kendisine yakışan, estetik ve işlevsel bir kılıfa sahip olması için çaba gösterilmiştir. Dost, bu işlemeli tulum kılıf ile alçak ve buna ek olarak yüksek pozisyonlarda (çapraz ve düz) taşınabilir.  Kılıfın çıkarılabilir kemer askısı, arka tarafta kaydırılıp kilitlenebilir. Böylelikle, yüksek pozisyon taşımalarında sallantı ve ses yapması engellenir. Alt kısmında 3 kordon deliği bulunan kılıf, siyah kordon ile sunulmaktadır. İşlemeli kılıfın üzerinde Bora yazısı ve logosu da bulunmaktadır.
 
** Size ulaşacak ürün, kullanılan malzemelerin özgün renk ve dokuları veya el işçiliğinin doğası nedeniyle görseldeki üründen detay farklılıkları gösterebilir. **

Bıçak ve çakı sektöründe uzun yıllara dayanan tecrübemiz ve müşteri memnuniyeti odaklı felsefemiz, Bora Bıçakları olarak müşterilerimizle kurduğumuz güvene dayalı ilişkinin temel prensibidir. "Siz varsanız biz varız” mottosuyla çıktığımız bu yolda, bıçak sektöründe Ömür Boyu Garanti veren firma olarak müşterilerimizle sürdürülebilir bir bağ kurmak önceliklerimiz arasında yer almaktadır.
Bu amaca yönelik olarak, Bora Bıçakları’nın üretim aşamasında titizlikle üzerinde durduğumuz bazı konular hakkında sizi bilgilendirmek isteriz. Müşterilerimizin, Bora Bıçakları’ndan satın alarak kullandığı her ürün hakkında daha fazla bilgi edinerek "kendi çıkarlarını koruma imkânına” sahip olması, firmamızın müşterilerine verdiği değer ve ürünlerine duyduğu güven açısından önem verdiğimiz konuların başında gelmektedir.
Bora Bıçakları olarak, ürünlerimizde kullandığımız paslanmaz çelikler, eskiden beri Türkiye’de standartları belirlemiştir ve dünya standartlarını yakalamıştır. Çelik üretimindeki gelişmeleri ve bunların dünya bıçak sektöründeki yansımalarını yakından izliyor ve sizlere güvenebileceğiniz bıçaklar sunmaya devam ediyoruz. Kullandığımız çeliklerin sertlik derecesi, 57-60 HRC (Rockwell) arasında değişmektedir. 
Daima arkasında bulunduğumuz ustalık eseri olan ürünlerimiz, kullanılan her malzeme dâhil olmak üzere, kendini belli eden bir tecrübeyi ve kaliteyi yansıtmaktadır.
Satış sonrası bakım ve teknik desteğimizle yanınızda olmaktan gurur duyduğumuz ürünlerimizden memnun kalmanız dileğiyle…
Ürün Cinsi : Bıçak
Tam Uzunluk : 255 mm
Namlu Uzunluğu : 130 mm
Sap Uzunluğu : 125 mm
En : 34 mm
Et Kalınlığı : 4.2 mm
Ağırlık : 290 gr
Çelik Cinsi : N690
Sap Cinsi : Linen Mikarta
Diğer Özellikler
Stok Kodu517MA
MarkaBORA KNIVES
Stok DurumuVar
3403211619511

  • info@bozkurtav.com
  • 0555 960 6271
  • 0224 224 9818 / 0543 224 9818 (pbx)
  • Merkez: Alacamescit Mah. Kümbet Sokak No:4/A Osmangazi/BURSA
  • Şube: Alacamescit Mah. Çancılar Cad. No:38 Osmangazi/BURSA

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.